Domki modułowe

Czas i koszty budowy domku modułowego

Miejscem w którym została zapoczątkowana budowa domów modułowych są kraje skandynawskie. Ich zimny klimat spowodował, że mieszkańcy zostali zmuszeni do szukania najbardziej optymalnych rozwiązań w budownictwie. Takich które gwarantują niskie koszty budowy oraz eksploatacji.
Przywykliśmy do tego, że budowa domu trwa latami. Obecnie coraz częściej wykorzystywana jest technologia szkieletu stalowego. Pozwala to nie tylko na szybką budowę domu ekologicznego, ale też na spore oszczędności już na etapie budowy. Dostarczenie elementów modułowych oraz montaż zajmuje mniej więcej dwa miesięce. Szacuje się, że koszt budowy domku modułowego zaczyna się od 1700 zł/m2. Trzeba pamiętać o tym, że na postawienie obiektu modułowego nie zawsze potrzebne jest pozwolenie budowlane. Budując z pozwoleniem, zapłacimy tylko 7 procent VAT zamiast 22 procent.

Technologia budowy domków modułowych

Technologia modułowa charakteryzuje się tym, że większość elementów przygotowywana jest wcześniej w fabryce. Elementem usztywniającym jest specjalnie zaprojektowana rama stalowa spinająca konstrukcyjnie cały układ. Domki wykonane w tej technologii można stawiać na niemal wszystkich rodzajach gruntu. Dzięki równomiernie rozłożonemu obciążeniu dom zachowuje stabilność. Domki modułowe można wykonać w dowolnym wymiarze a także w dowolnej kombinacji wykończenia w środku i na zewnątrz.
Zastosowanie technologii modułowej daje gwarancje, że współczynnik przenikalności cieplnej jest bardzo niski, nawet jeżeli ściany są cienkie. Uzyskanie takiego efektu w murowanym domu wymagałoby utworzenia ścian grubości pół metra. Domki modułowe charakteryzują się także wysoką efektywnością utrzymywania ciepła. Wynika to z zastosowania wełny mineralnej, która jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Ściany oraz dach zbudowane są za pomocą konstrukcji warstwowej co powoduje, że „oddychają” i wilgoć jest odprowadzana. Dodatkowo można ocieplić ściany zewnętrzne za pomocą styropianu.

Zalety domków modułowych

Jeżeli zastanawiałeś się jakie zalety mają domki modułowe, postaramy się wymienić najważniejsze z nich. Domki modułowe to najszybszy sposób na wybudowanie swojego domu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, których codzienne zajęcia pochłaniają na tyle, że nie mają czasu ani ochoty doglądać budowy. Jeśli ktoś posiada gotówkę i boi się, że z powodu osłabienia waluty, inflacji lub wzrostu kosztów materiałów może ją szybko wykorzystać poprzez zakup domku modułowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wziąć kredyt na budowę domu. Czasami zdarza się, że do szybkiej przeprowadzki może kogoś zmusić sytuacja zawodowa lub rodzinna. Warto rozważyć tę możliwość wtedy, gdy działka na której zamierzamy stawiać dom jest mocno oddalona od naszego miejsca zamieszkania. Budowanie domu metodą gospodarczą powoduje szereg trudności przy doborze odpowiednich ekip, zgraniu wszystkiego w czasie, opłaceniu niezliczonej ilości rachunków i egzekwowaniu napraw gwarancyjnych. Zaletą jaką niewątpliwie posiadają domki modułowe jest energooszczędność, funkcjonalność, trwałość oraz niskie koszty budowy i eksploatacji. W razie potrzeby można je powiększać poprzez dokupowanie kolejnych modułów a nawet przenosić z miejsca na miejsce.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Domkibanie i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s